Jednostka i Społeczeństwo - źródła do Kwestii Narodowych


Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.
Stefan Wyszyński




Naród - charakterystyka socjologiczna - prezentacja (cała)


Naród - wikicytaty

Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce : Ustawa z 6 stycznia 2005 r. i inne

Prawa mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych w prawie międzynarodowym i polskim opracowanie Kancelarii Senatu 2011 r.

Podział na grupy:

1. Czym jest mniejszość etniczna i narodowa w świetle nauki
2. Ewolucja prawa międzynarodowego  w sprawie mniejszości w perspektywie światowej
3. Ewolucja prawa międzynarodowego  w sprawie mniejszości w perspektywie europejskiej
4. Ewolucja prawa międzynarodowego  w sprawie mniejszości w perspektywie polskiej

Asymilacja

biografia Józefa Sękowskiego 

Agnieszka Królczyk, Rosjanie i Rosja w relacjach Polaków podróżujących na Wschód (1795-1863), Poznań 2015

Leon Sapieha (1803-1878) działacz polityczny, pionier pracy organicznej w Galicji. Studiował prawo i ekonomię w Paryżu i Edynburgu. W l. 1824-1825 wyjechał na Krym i do Odessy, następnie podjął pracę w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu w Warszawie, pod bezpośrednim kierownictwem Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Wspólnie z nim w l. 1827-1828 i 1829-1830 podróżował do Petersburga, gdzie zwiedzał tamtejsze fabryki, port, arsenał. Był także przyjmowany na dworze Mikołaja I i uhonorowany tytułem szambelana. Brał udział w powstaniu listopadowym, za co otrzymał Order Virtuti Militari. Po konfiskacie jego dóbr znajdujących się w zaborze rosyjskim, zamieszkał na stałe w Galicji (zakupił wówczas m.in. Krasiczyn, który po utraconym Kodniu stał się rodową siedzibą). W l. 1861-1875 był Marszałkiem Sejmu Krajowego Galicji; silnie angażował się rozwój gospodarczy dzielnicy, m.in. brał udział w ufundowaniu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Galicyjskiej Kasy Oszczędności i Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego; organizował budowę kolei, licznych zakładów przemysłowych; założył Akademię Rolniczą w Dublanach. Przyczynił się znacząco do złagodzenia biedy i poprawy warunków życia okolicznej ludności. (tamże, s.31)

Austria

Kazimierz Badeni (Polskie radio) biografia


Polacy w ZSRR


Operacja Polska 1937 - 1938
Portal IPN
Nikołaj Jeżow wydał 11 sierpnia 1937 rozkaz numer 00485 nakazujący NKWD „całkowitą likwidację siatek szpiegowskich Polskiej Organizacji Wojskowej”. (…)

Właśnie dlatego, że polski spisek [szpiegowski] nie istniał, enkawudziści nie mieli wyboru – musieli prześladować Polaków w ZSRR lub ludzi mających inne związki z Polską, jej kulturą lub katolicyzmem. W praktyce operacja szybko nabrała charakteru etnicznego, co było zapewne nieuniknione od samego początku. (…) Lokalni enkawudziści musieli przejąć inicjatywę – nie tylko przeglądając kartoteki, jak w przypadku operacji kułackiej, ale też tworząc nową dokumentację. Jeden z moskiewskich szefów NKWD zrozumiał ducha rozkazu – należy „całkowicie zniszczyć Polaków”. Jego ludzie szukali polskich nazwisk w książce telefonicznej.

Autor: Timothy Snyder, Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem, przeł. Bartłomiej Pietrzyk, wyd. Świat Książki, Warszawa 2011, s. 115–117.
NKWD polowało nie tylko na świadomych swej polskości, ale też na ludzi o polskich korzeniach. W aparacie władzy – w tym w armii i NKWD – były tysiące Polaków. Prawie wszyscy zginęli. Kiedy w 1943 r. Stalin postanowił tworzyć polską dywizję, w jego armii nie było już na ogół oficerów mówiących po polsku. Zabito też licznych polskich czekistów, w tym przyjaciół Dzierżyńskiego (…). Wiele ofiar tego polowania później rehabilitowano. Zabito też tysiące polskich komunistów, w tym prawie cały Komitet Centralny KPP, łącznie 37 osób. Zaledwie pięciu jego członków ocalało.
Autor: Andrzej Wielowieyski, Zapomniana zbrodnia Stalina, „Gazeta Wyborcza”,                 2 grudnia 2015.





Rozkaz Jeżowa nr 00485 z 11 sierpnia 1937 r.  wraz z uzasadnieniem










Polityka narodowościowa w ZSRR na przykładzie Operacji Polskiej 1937-38 - prezentacja

Wielki Głód (IPN wystawa) Prawo 5 kłosów

Obywatel wobec prawa w państwie totalitarnym na przykładzie ZSRR

Pytania do tematów; Operacja Polska i Wielki Głód
Kto stanowi prawo?
Czy prawo chroni obywatela?
Jeśli obywatel będzie postępował według prawa, to .......
Jeśli obywatel nie będzie przestrzegał prawa, to ......

Wnioski:

Jaką rolę pełni prawo wobec obywatela?

Nowy człowiek w totalitaryzmie prezentacja

Mniejszości narodowe w II RP lekcja


Mniejszości narodowe w Polsce - historia (zestaw filmów MHP)

ul. Nalewki
Teatr Femina
most nad ul. Chłodną


Powstanie w Getcie Warszawskim

Brak komentarzy: